Irkçılıktan İslam’a Malcolm X

Şehadetinin 53. yıldönümünde ABD’de İslam’ın yayılmasında büyük etkisi olan islami hareketin lideri, insan hakları savunucusu, düşünce ve aksiyon adamı Şehit Malcolm X’i anmak için “Irkçılıktan İslam’a Malcolm X” paneli düzenledik.

Panele, Türk – Arap Gazeteciler Derneği Başkanı Gazeteci; Yazar; Turan KIŞLAKÇI, Cins Dergisi Genel Yayın Yönetmeni; Gazeteci; İsmail KILIÇARSLAN, Medya Derneği Başkanı; Gazeteci; Yazar; Ekrem KIZILTAŞ konuşmacı olarak katılırken panelin moderatörlüğünü Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı, ÖNCÜ Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Dr. Mustafa CANBEY yaptı.

Programın açılış konuşmasını yapan İSTİMDER Başkanı Av. Habip BOZKURT’un açıklamaları şöyleydi;

ÖZGÜRLÜK ve İSLAM

Malcolm X’in hayatını iki kelime ile özetleseniz ne söylerdiniz diye bir soru sorulacak olsa verilebilecek tüm cevaplar içinde ilk akla gelen bu iki kelime olurdu: Özgürlük ve İslam.

“Malcolm X kimdir ve bize ne anlatmak istemiştir” sorusunun yanıtı ile “modern çağda nasıl Müslümanca ve özgür düşünülür” sorusunun yanıtı aynıdır.
Onun hayatı, içinde yaşadığı toplumun bir zenciyi oynamaya mahkûm ettiği suçlu rolüyle başlar. Avukat olmak istiyorken kendini hapiste bulur. Okuduğu kitapların onu İslam düşüncesine taşıdığı süreçte Hayy Bin Yekzan’ın aydınlanış hikâyesine pek yakından tekrar şahit oluruz. Onun için zindan artık bir medrese-i yusufiyye, bir ışık yuvasıdır. “Detroitli Kızıl”dan, Malcolm Little’dan Malcolm X’e dönüşüm evresinde kendine bir rehber aramaktaydı. Bu rehberliği İslam’da buldu.
Malcolm X İslam’ın tüm zamanlara ve güç odaklarına karşı yüzyıllardır haykırdığı bir gerçeği özümsedi.

Fekku Ragabe! Kölelere Özgürlük!

Bir kölenin özgürlüğe kavuşturulması bile büyük günahların kefareti iken bir toplumu özgürlüğe kavuşturmak? Artık bu dava duvarları aşıyor, kitleleri heyecanlandırıyor ve insanlara eşit olduklarını haykırıyordu. İnsanlar bir tarağın dişleri gibidir.
Malcolm X bizim için, bizi köleleştirmeye çalışanların, bizleri başörtüsüyle girilemeyen üniversite kapılarında coplayanların karşısına dikiliyor, elini cebimden ve beynimden çek diye bağırıyordu.
Malcolm X Amerika’ya, cesedi bir tren raylarına atılan babasının suçunu soruyordu? Siyah olmak neden bu kadar zordu?
Malcolm X dünyaya, Amerika’dan yükselip nesilleri kuşatacak bir isyanı öğütledi. Onun hayatı, elinden gelse gücü yetse bizlere aynı zulmü bugün bile reva görebilecek kesimlere de bir Müslüman’ın asla yenilmeyeceğini göstermiyor muydu?
İmanın ancak “La” isyanıyla başladığını bize öğreten bir peygamberin özgürlük fikir ve aksiyonu Malcolm X’in damarlarında kan olmuş akarken, o, kahpece kurşunlarla şehit edildi.
Onun şehadeti tüm Müslümanlara İttihad-ı İslam’ın hayatiliğini bir kez daha kanıtlamış oluyordu.

Bugün Türkiye ve nezdinde tüm dünya Müslümanları Malcolm X’in şehadetinin bir yönüyle tarafı ve davacısıdır.
Evet, bizim bir davamız var. Fahri kainat efendimizin bize öğrettiği yol, budur. Yol çetinse korkmayın, yoldaşlarımız da çetindir. Allah bizden yanadır. Her dönemde bizi Malcolm X gibi şehitsiz bırakmayacak vaadini tamamlayacaktır. İman ve aksiyonumuz özgürlüğümüzü sağlayacak, bizi aydınlık geleceğe taşıyacaktır.
“Gayret bizden, zafer Allah’tandır ve vallahi zafer çok yakındır”